Kara ograniczenia wolności orzekana jest w wymiarze od miesiąca do 2 lat. Możliwa jest jednak sytuacja kiedy faktyczny okres wykonywania kary będzie krótszy. Możliwe jest to dzięki przewidzianej w art. 83 k.k instytucji skrócenia kary ograniczenia wolności.
Wskazany przepis brzmi następująco:
Skazanego na karę ograniczenia wolności, który odbył przynajmniej połowę orzeczonej kary, przy czym przestrzegał porządku prawnego, jak również wykonał nałożone na niego obowiązki, orzeczone środki karne, środki kompensacyjne i przepadek, sąd może zwolnić od reszty kary, uznając ją za wykonaną.
Z treści omawianego przepisu, wynika, iż skrócenie wykonywania kary ograniczenia wolności zależne jest od łącznego spełnienia następujących warunków:
1) odbycie przynajmniej połowy orzeczonej kary
2) przestrzeganie porządku prawnego podczas wykonywania kary ograniczenia wolności
3) wykonanie nałożonych na sprawce obowiązków
Więcej o obowiązkach, o których mowa w pkt 3 we wpisie poświęconym karze ograniczenia wolności. Natomiast o możliwości ich zmiany w trakcie wykonywania kary ograniczenia wolności pisałem tutaj – Zmiana obowiązków związanych z wykonywaniem kary ograniczenia wolności – art. 61 k.k.w.
Możliwe są także inne zmiany w przedmiocie orzeczonej kary ograniczenia wolności o czym więcej we wpisach:
1) Odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności
2) Przerwy w wykonywaniu kary ograniczenia wolności
3) Zmiana formy wykonywania kary ograniczenia wolności
Wniosek o skrócenie kary ograniczenia wolności może złożyć sam skazany lub jego obrońca. Przykładowy wniosek znajdziesz tutaj {link}