Otrzymałeś pocztą przesyłkę z sądu. Potwierdzasz odbiór. Otwierasz kopertę i czytasz. To prywatny akt oskarżenia oraz wezwanie na rozprawę. Oskarżonym jesteś Ty. Co teraz? Co możesz zrobić? Opowiem Ci o tym w tym wpisie.
- Przede wszystkim gdy już ochłoniesz, przeczytaj ponownie i uważnie akt oskarżenia. Zobacz o co jesteś oskarżony i kto Cię oskarża. Spróbuj zrobić na chłodno rachunek sumienia, zastanów się czy zarzuty zawierają w sobie prawdę, czy rzeczywiście doszło do opisanej sytuacji.
- Skoro otrzymałeś akt oskarżenia to będziesz musiał stawić się w sądzie. Zastanów się, czy dasz radę poprowadzić sprawę sam. Wyobraź sobie postępowanie dowodowe i pomyśl, czy dasz radę samodzielnie zadawać pytania świadkom, czy nie się nie zdenerwujesz i nie zapomnisz zadać im istotnych pytań. Jeżeli się boisz, czujesz się niepewnie i nie wiesz czy dasz radę, zgłoś się do adwokata.
- Różne sytuacje się w życiu zdarzają. Może Cię poniosło i faktycznie znieważyłeś publicznie swojego sąsiada. Jeżeli zarzuty są prawdziwe spróbuj pojednać się z oskarżycielem. Uwierz mi, oskarżycielowi nie zawsze chodzi o ukaranie sprawcy. Czasami po prostu chcą oni usłyszeć słowo przepraszam, chcą żeby ktoś naprawił szkodę. Jeżeli dojdzie do pojednania Sąd umorzy postępowanie. Przykład: Jan Marecki oskarżył Adama Nowaka, o to że ten zniesławiał go wśród sąsiadów. Adam Nowak otrzymał akt oskarżenia. Adam Nowak przeprosił Jana Mareckiego i zaproponował, że zapłaci mu 500,00 zł tytułem zadośćuczynienia. Wyraził przy tym szczerą skruchę. Jan Marecki przyjął przeprosiny i zgodził się pojednać z Adamem Nowakiem. Na posiedzeniu pojednawczym strony zgodnie wskazały, że doszło do pojednania. Sąd umorzył postępowanie, a Adam Nowak nie został ukarany.
- Podejmij obronę. Zarzuty mogą być nieprawdziwe. Może też zostały podane nierzetelnie, oskarżyciel mógł przecież pominąć niektóre istotne okoliczności. Może samemu sprowokował Cię do znieważenia go. Może on również zachowywał się niewłaściwie. Może jego świadkowie nigdy nie byli na miejscu zdarzenia, a jedynie słyszeli od oskarżyciela co zaszło. Podważaj dowody przeciwnika. Zastanów się jakimi dowodami Ty dysponujesz. Oskarżyciel musi udowodnić Ci winę, a Ty nie możesz zostać ukarany dopóki Twoja wina nie zostanie udowodniona. Masz prawo się bronić, skorzystaj z tego prawa.
- Jeżeli oskarżyciel sam zachowywał się niewłaściwe, np.: również Cię znieważał, wnieś wzajemny akt oskarżenia. Jako oskarżony możesz aż do odczytania aktu oskarżenia na rozprawie głównej wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu będącemu pokrzywdzonym wzajemny akt oskarżenia o ścigany z oskarżenia prywatnego czyn, pozostający w związku z czynem mu zarzucanym. Sąd rozpoznaje wówczas łącznie obie sprawy. Wniesienie wzajemnego aktu oskarżenia może zmienić nastawienie Twojego przeciwnika i skłonić go do pojednania.
W kolejnych wpisach opowiem Ci więcej o wzajemnym akcie oskarżenia. Tymczasem zobacz inne moje wpisy o postępowaniu prywatnoskargowym:
- Prywatny akt oskarżenia – Twój sposób na sprawiedliwość.
- Przebieg postępowania z prywatnego aktu oskarżenia.
- Prywatny akt oskarżenia – możliwość odstąpienia od oskarżenia.
- Śmierć oskarżyciela prywatnego – co dalej z postępowaniem?
- Prywatny akt oskarżenia – oskarżenie wzajemne, czyli ważna broń procesowa.
- Jak napisać prywatny akt oskarżenia?
- Skarga pokrzywdzonego o przestępstwo z prywatnego aktu oskarżenia
- Zlecenie czynności dowodowych Policji – wzór wniosku.
- Wzajemny akt oskarżenia w sprawie prywatnoskargowej – wzór