ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Prywatny akt oskarżenia – jak się bronić?

Otrzymałeś pocztą przesyłkę z sądu. Potwierdzasz odbiór. Otwierasz kopertę i czytasz. To prywatny akt oskarżenia oraz wezwanie na rozprawę. Oskarżonym jesteś Ty. Co teraz? Co możesz zrobić? Opowiem Ci o tym w tym wpisie.

 1. Przede wszystkim gdy już ochłoniesz, przeczytaj ponownie i uważnie akt oskarżenia. Zobacz o co jesteś oskarżony i kto Cię oskarża. Spróbuj zrobić na chłodno rachunek sumienia, zastanów się czy zarzuty zawierają w sobie prawdę, czy rzeczywiście doszło do opisanej sytuacji.
 2.  Skoro otrzymałeś akt oskarżenia to będziesz musiał stawić się w sądzie. Zastanów się, czy dasz radę poprowadzić sprawę sam. Wyobraź sobie postępowanie dowodowe i pomyśl, czy dasz radę samodzielnie zadawać pytania świadkom, czy nie się nie zdenerwujesz i nie zapomnisz zadać im istotnych pytań. Jeżeli się boisz, czujesz się niepewnie i nie wiesz czy dasz radę, zgłoś się do adwokata.
 3. Różne sytuacje się w życiu zdarzają. Może Cię poniosło i faktycznie znieważyłeś publicznie swojego sąsiada. Jeżeli zarzuty są prawdziwe spróbuj pojednać się z oskarżycielem. Uwierz mi, oskarżycielowi nie zawsze chodzi o ukaranie sprawcy. Czasami po prostu chcą oni usłyszeć słowo przepraszam, chcą żeby ktoś naprawił szkodę. Jeżeli dojdzie do pojednania Sąd umorzy postępowanie. Przykład: Jan Marecki oskarżył Adama Nowaka, o to że ten zniesławiał go wśród sąsiadów. Adam Nowak otrzymał akt oskarżenia. Adam Nowak przeprosił Jana Mareckiego i zaproponował, że zapłaci mu 500,00 zł tytułem zadośćuczynienia. Wyraził przy tym szczerą skruchę. Jan Marecki przyjął przeprosiny i zgodził się pojednać z Adamem Nowakiem. Na posiedzeniu pojednawczym strony zgodnie wskazały, że doszło do pojednania. Sąd umorzył postępowanie, a Adam Nowak nie został ukarany.
 4. Podejmij obronę. Zarzuty mogą być nieprawdziwe. Może też zostały podane nierzetelnie, oskarżyciel mógł przecież pominąć niektóre istotne okoliczności. Może samemu sprowokował Cię do znieważenia go. Może on również zachowywał się niewłaściwie. Może jego świadkowie nigdy nie byli na miejscu zdarzenia, a jedynie słyszeli od oskarżyciela co zaszło. Podważaj dowody przeciwnika. Zastanów się jakimi dowodami Ty dysponujesz. Oskarżyciel musi udowodnić Ci winę, a Ty nie możesz zostać ukarany dopóki Twoja wina nie zostanie udowodniona. Masz prawo się bronić, skorzystaj z tego prawa.
 5. Jeżeli oskarżyciel sam zachowywał się niewłaściwe, np.: również Cię znieważał, wnieś wzajemny akt oskarżenia. Jako oskarżony możesz aż do odczytania aktu oskarżenia na rozprawie głównej wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu będącemu pokrzywdzonym wzajemny akt oskarżenia o ścigany z oskarżenia prywatnego czyn, pozostający w związku z czynem mu zarzucanym. Sąd rozpoznaje wówczas łącznie obie sprawy. Wniesienie wzajemnego aktu oskarżenia może zmienić nastawienie Twojego przeciwnika i skłonić go do pojednania.

W kolejnych wpisach opowiem Ci więcej o wzajemnym akcie oskarżenia. Tymczasem zobacz inne moje wpisy o postępowaniu prywatnoskargowym:

 1. Prywatny akt oskarżenia – Twój sposób na sprawiedliwość.
 2. Przebieg postępowania z prywatnego aktu oskarżenia.
 3. Prywatny akt oskarżenia – możliwość odstąpienia od oskarżenia.
 4. Śmierć oskarżyciela prywatnego – co dalej z postępowaniem?
 5. Prywatny akt oskarżenia – oskarżenie wzajemne, czyli ważna broń procesowa.
 6. Jak napisać prywatny akt oskarżenia?
 7. Skarga pokrzywdzonego o przestępstwo z prywatnego aktu oskarżenia
 8. Zlecenie czynności dowodowych Policji – wzór wniosku.
 9. Wzajemny akt oskarżenia w sprawie prywatnoskargowej – wzór

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.