O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

ZAPRASZAM NA MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Nie wiem czy kiedykolwiek byłeś na prokuraturze, ale dostać się tam nie jest tak łatwo. Trzeba się wylegitymować w portierni i zostać wpuszczonym dalej. Aby spotkać się z prokuratorem trzeba być wezwanym, bądź uprzednio się umówić. Ostatnio będąc na prokuraturze widziałem następującą scenę:

Otóż pewien Pan próbował dostać się do budynku prokuratury i koniecznie od razu spotkać się prokuratorem. Wszystko jedno z jakim – każdy był dla niego właściwy. Pan uważał, że został pokrzywdzony przestępstwem popełnionym przez jego żonę i koniecznie chciał natychmiast to zgłosić. Pan został poinformowany o tym, że może pisemnie zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Nie umiał jednak tego zrobić, co powodowało u niego frustrację i agresywne zachowanie wobec Pani w portierni. Próbował wedrzeć się do środka, aż została wezwana ochrona.

To skrajny przypadek, jednak jak to w życiu, często się zdarza, że pokrzywdzenie przestępstwem nie podejmują żadnych działań bo nie wiedzą jak, a sprawcom uchodzi to płazem. Opowiem Ci w jaki sposób poinformować organa ścigania o popełnionym przestępstwie oraz pokażę Ci wzór takiego zawiadomienia. W kolejnych wpisach opowiem Ci także o Twoich prawach jako pokrzywdzonego i dlaczego warto, żebyś był reprezentowany przez adwokata.

Co zrobić gdy zostałeś pokrzywdzony w wyniku przestępstwa.

Jeżeli zostało popełnione przestępstwo na Twoją szkodę powinieneś złożyć zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa. Jeżeli nie jesteś pewien, czy działania innej osoby mają charakter przestępny, możesz udać się po poradę prawną do adwokata, który oceni Twoją sytuację.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa możesz złożyć:

 1. Pisemnie, przygotowując samemu pismo, w którym opiszesz na czym polegać ma przestępstwo, kiedy i gdzie zostało popełnione. Nie musisz podawać artykułów z kodeksu karnego. Wystarczy, że opiszesz dokładnie wszystkie okoliczności i sprawców. Organy ściągania znają prawo karne i same dojdą do tego, jakie przestępstwo zostało popełnione. Pismo takie możesz wysłać na Policję lub Prokuraturę.
 2. Możesz także zlecić adwokatowi przygotowanie takiego zawiadomienia. Adwokat wypyta Cię o wszystkie okoliczności sprawy, a następnie przygotuje pismo, zawierające odpowiednie uzasadnienie.
 3. Możesz złożyć ustne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W tym celu zgłoś się na najbliższym komisariacie Policji. Zostaniesz od razu przesłuchany w charakterze świadka. W takim wypadku sporządzony zostanie wspólny protokół z przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie i przesłuchania w charakterze świadka osoby zawiadamiającej. W protokole tym można również zamieścić wniosek o ściganie.

Osobiście polecam Ci składanie pisemnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Po pierwsze dlatego, że pisząc takie zawiadomienie dajesz sobie czas na ochłonięcie, na przemyślenie całej sytuacji i opisanie jej w sposób logiczny i spójny. Składając zawiadomienie ustnie możesz być zdenerwowany, poruszony przestępstwem, a przez to czasem zapominasz o istotnych dla sprawy szczegółach. Ponadto, w aktach sprawy pozostanie Twoje pisemne zawiadomienie, w tym przede wszystkim Twoje wnioski dowodowe. Z doświadczenia wiem, że w protokole przesłuchania przy ustnym zawiadomieniu, Policja nie zawsze umieszcza wszystkie najważniejsze informacje, a czasem pomija Twoje wnioski dowodowe.

Na wniosek pokrzywdzonego składającego zawiadomienie o przestępstwie wydaje mu się potwierdzenie złożenia zawiadomienia, zawierające datę oraz miejsce jego przyjęcia, wskazanie organu przyjmującego wraz z danymi do kontaktu, sygnaturę sprawy, dane określające tożsamość pokrzywdzonego, czas i miejsce popełnienia czynu, którego dotyczy zawiadomienie, oraz zwięzły opis czynu i wyrządzonej szkody. O prawie tym należy pokrzywdzonego pouczyć.

W kolejnym wpisie pokażę Ci wzór zawiadomienia.

 Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – wzór

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty z zakresu prawa karnego?
Zadwoń do mnie: 695 560 425

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
 • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
 • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
 • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
 • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
 • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
 • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
 • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
 • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o sprawach karnych