Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu – jaka kara za jazdę po pijanemu

Pijani kierowcy to ulubiony cel ustawodawcy, policji drogowej i dziennikarzy. Jazda po alkoholu piętnowana jest wszędzie i na każdy możliwy sposób. Ten najbardziej dotkliwy czyli prawnokarny to art. 178a kodeksu karnego.

Wspomniany przepis w § 1 stanowi następująco:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

O samym przestępstwie jazdy w stanie nietrzeźwości pisałem już wcześniej [link], dzisiejszym wpisem chciałem pochylić się nad tym gdzie nie można jeździć w stanie nietrzeźwości a gdzie nie jest to karane.

Cytowany przepis posługuje się zwrotem „w ruchu lądowym” (świadomie pomijam ruch wodny oraz powietrzny – w razie pytań w tym zakresie proszę o wiadomość 🙂 ) jak rozumieć wskazany zwrot?

W praktyce przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może być popełnione w każdym miejscu, gdzie odbywa się ruch pojazdów, zarówno na drogach publicznych, jak drogach niepublicznych.

Powyższe oznacza, że przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości popełnić można nie tylko na drodze publicznej (co do tego nie ma wątpliwości), ale także w znacznie spokojniejszych pod względem ruchu pojazdów miejscach jak np. parkingach. Tak szerokie rozumienie „ruchu lądowego” znalazło swoje odbicie także w orzeczeniu Sądu Najwyższego taktującym ruch lądowy jako ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku.

Pamiętajmy, że ruch w miejscach dostępnych do powszechnego użytku, nie oznacza ruchu wszędzie tam gdzie jest to fizycznie możliwe. Dla zakwalifikowania drogi jako dostępnej do powszechnego użytku istotne jest jej przeznaczenie, jeżeli jest to np. droga dojazdowa do naszego pola uprawnego, albo też droga znajdująca się na terenie posesji, wówczas jazda po takiej drodze nie będzie uznana za jazdę w ruchu lądowym.

Jaki wniosek należy wyciągnąć z powyższego ? Nie mylmy drogi mało uczęszczanej, znajdującej się na uboczu czy wręcz w polu z drogą wyłączoną z ruchu lądowego. Nie natężenie ruchu a przeznaczenie drogi będzie decydujące dla ustalenia czy zatrzymany kierowca prowadził pojazd w ruchu lądowym.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 178a kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

2 - Ilość komentarzy

  1. bartek

    Witam. A czy jazda po alkoholu na drodze leśnej, w zasadzie dukcie leśnym, nie prowadzącej bezpośrednio do żadnej miejscowości (bez drogowskazów), obiektów, nieruchomości, o stanie technicznym – grunt, nie utwardzony, będzie przestępstwem z art. 178 a kk., czy też tylko nielegalnym wjazdem do lasu karanym na podstawie art. 161 kw. Jaki dowód powinien przeprowadzić organ (policja, prokurator, sąd), aby udowodnić, iż na wskazanej drodze leśnej odbywa się ruch pojazdów.

  2. aplikant adwokacki Łukasz Łukaszewski

    Witam !

    Pytanie równie ciekawe co niełatwe, krótkiej odpowiedzi starałem się udzielić we wpisie: „Jazda po alkoholu- gdzie jeździć nie wolno ? Droga leśna„. Jak wskazuje (posiłkując się poglądem Sądu Najwyższego) sam status prawny drogi czy miejsca, po którym poruszał się kierowca to jedynie początek rozważań nad tym czy w danym miejscu odbywa się ruch lądowy. Więcej informacji w najnowszym wpisie, zapraszam do lektury !

Zostaw komentarz