ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Jak wcześniej opuścić zakład karny?

Kodeks karny wykonawczy przewiduje dwie nagrody wolnościowe. Z punktu widzenia skazanych są to nagrody najbardziej interesujące, ponieważ umożliwiają im wyjście poza zakład karny. Otrzymanie tych nagród uwarunkowane jest spełnieniem ściśle określonych przesłanek, co niekiedy nie jest łatwe. Niemniej jednak warto się starać. Istotna jest także postawa i pomoc rodziny skazanego.

Nagrodami wolnościowymi są:

 • Zezwolenie na widzenie bez dozoru, poza obrębem zakładu karnego, z osobą najbliższą lub osobą godną zaufania, na okres nie przekraczający jednorazowo 30 godzin.
 • Zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru, na okres nie przekraczający jednorazowo 14 dni.

Nagrody te przyznawane są przez dyrektora zakładu karnego z urzędu lub na pisemny wniosek przełożonego skazanego. Nie ma przeszkód, żeby skazany sam wnosił o przyznanie mu takiej nagrody. Zasadne wydaje się przyjęcie, iż rodzina skazanego również może wnosić o udzielenie mu takiej nagrody. Ich wniosek stanowić może zasygnalizowanie dyrektorowi zakładu, iż być może zachodzi możliwość udzielenia takiej nagrody z urzędu.

Aby otrzymać nagrodę wolnościową skazany musi wyróżniać się dobrym zachowaniem w czasie wykonywania kary pozbawienia wolności (przesłanka ogólna). Ponadto, jego postawa w czasie odbywania kary ma uzasadniać przypuszczenie, że w czasie pobytu poza zakładem karnym będzie przestrzegał on porządku prawnego. Skazany musi również odbyć połowę tej części kary, po której mógłby być przedterminowo warunkowo zwolniony. Należy zatem zwrócić uwagę na art. 77 i 78 Kodeksu karnego.

Art. 78 k.k.

 • 1. Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary.
 • 2. Skazanego określonego w art. 64 § 1 (recydywa specjalna zwykła) można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 § 2 (recydywa specjalna szczególna – wielokrotna) po odbyciu trzech czwartych kary.
 • 3. Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.

 

Art. 77 k.k.

 • 2. W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd, wymierzając karę pozbawienia wolności, może wyznaczyć surowsze ograniczenia do skorzystania przez skazanego z warunkowego zwolnienia niż przewidziane w art. 78.

 

Osoba odbywająca karę dożywotniego pozbawienia wolności (tak, nie jest to wykluczone) może ubiegać się o przyznanie jej jednej z tych nagród po odbyciu 15 lat kary. Skazani na karę 25 lat oraz dożywotniego pozbawienia wolności, którzy odbywają karę w zakładzie karnym typu zamkniętego mogą otrzymać nagrodę jedynie za zgodą sędziego penitencjarnego. W takiej samej sytuacji jest skazany z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Warto zachowywać się dobrze z zakładzie karnym. Warto starać się o otrzymanie nagród wolnościowych. Czy wiesz, że w 2014r. wydano 45  118 zezwoleń na widzenie poza zakładem karnym na czas do 30 godzin oraz 23 838 zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego na czas do 14 dni. W 2015r. było to odpowiednio 41 354 oraz 22 759 (dane podane na podstawie rocznej informacji statystycznej za rok 2015 przygotowanej przez Służbę Więzienną).  Jak widzisz, możliwość taka istnieje nie tylko na papierze.

W kolejnych wpisach opowiem Ci o pozytywnej prognozie kryminologicznej oraz o ograniczeniach w stosowaniu nagród wolnościowych. Powiem Ci także kiedy można cofnąć przyznaną nagrodę oraz co się stanie, jeśli naruszysz warunki udzielenia nagrody.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

1 thought on “Jak wcześniej opuścić zakład karny?”

 1. Witam nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Czy jeżeli ktoś dostał wyrok 3lata i 2mce to co zrobić żeby wyjść wcześniej pierwsza wokanda należy mu się po 16mce ale wiadomo że z 1 nikt nie wychodzi. Czy jest możliwość żeby zmienić ta karę przez sąd penitencjarny? Nie mogę pozwolić żeby został tak długo w zk jest tam nie za siebie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.